Kaikki tiet vievät kiinteistöalalle
30.03.2026
Kiinteistöpäällikkö Mia Nieminen johtaa Kirkkonummen kunnan kiinteistöhallinnon tiimiä, jonka vastuulla ovat monipuoliset tehtävät kunnan omistamien ja hallinnoimien tilojen vuokrauksesta ja sopimuksista aina myynteihin sekä kiinteistötiedon ja kiinteistötalouden hallintaan saakka. Mian urapolkua ovat ohjanneet tahto tuottaa työnsä kautta aitoa yhteiskunnallista hyötyä sekä kiinnostus kehittää omaa osaamistaan niin tiedon kuin taitojenkin osalta.
Kaikki tiet vievät kiinteistöalalle
Mian polku kiinteistöalalle ei lähtenyt liikkeelle perinteisestä teknisestä koulutuksesta. Lukion jälkeen hän opiskeli liiketaloutta, ja jatkoi sitten Helsingin yliopiston teologisen tiedekunnan yhteiskunnallisesti painottuneelle linjalle.
Valmistuttuaan Mia päätyi kiinteistöalalle käytännön tekemisen kautta ja on työskennellyt tähän mennessä alalla jo noin kymmenen vuotta. Hänellä on kokemusta vuokrauksesta, sopimushallinnasta sekä järjestelmä- ja kehitystyöstä, ja häntä motivoi työn merkityksellisyys sekä halu kehittää toimintaa ja viedä asioita eteenpäin myös esihenkilönä.
Mia näkee kiinteistöalan olevan muutoksessa, mikä näkyy kuntakentällä palveluverkon ja tilatarpeiden uudelleenarviointina, tilatehokkuuden ja kustannustehokkuuden korostumisena sekä toiminnan keskittämisenä isompiin yksiköihin. Lainsäädäntömuutokset, energiatehokkuusvaatimukset ja ympäristönäkökulmat muokkaavat toiminnan reunaehtoja, joten työssä korostuvat myös työelämätaidot.
’’Nyt ja tulevaisuudessa kiinteistöalalla menestyminen edellyttää vahvan substanssiosaamisen lisäksi monipuolisuutta, ketteryyttä, ongelmanratkaisukykyä, ihmissuhdetaitoja, yhteistyötaitoja, määrätietoisuutta sekä jatkuvaa oppimista.’’
Uusia näkökulmia ja työkaluja arkeen
Mia on täydentänyt osaamistaan Kiinkossa eri uravaiheissa, ja aiempien koulutusten laadukkuus teki Kiinkosta luontevan koulutuskumppanin myös seuraavien koulutusten osalta.
“Tiedän, että jokainen Kiinkon koulutus kasvattaa ja päivittää osaamistani, ja opit tuovat konkreettista hyötyä omaan työhön. Kun koulutusten laatu on ollut hyvä aiemminkin, seuraaviin on ollut helppo lähteä luottavaisin mielin.”
Mia on suorittanut Toimitilavuokrauksen koulutusohjelman, Vuokravälittäjän tutkinnon (VuT), Kiinteistöalan talouspäällikön tutkinnon (KITA)™ sekä Kiinteistöjohtamisen koulutusohjelman. Lisäksi hän on osallistunut Kiinkon Kiinteistöjen strateginen johtaminen -ajankohtaispäivään ja Talousfoorumiin kuullakseen alan ajankohtaisimmat nostot.
Mian nykyisessä työroolissa erityisen tärkeäksi on noussut kiinteistösalkun sekä myynti- ja purkusuunnittelun kokonaisuus. Kun Mia aloitti nykyisessä työssään, salkutus oli hänelle vielä teemana jokseenkin uusi. Aiheeseen liittynyt koulutus osui juuri oikeaan hetkeen, sillä hieman sen jälkeen työssä alettiin kehittää toimintamalleja ja viedä suunnitelmia eteenpäin. Koulutuksista on myös jäänyt käteen konkreettisia työkaluja ja käytännön harjoituksia, joista yhtenä Mia nostaa esiin neuvottelutilanteet. Harjoitukset muiden osallistujien kanssa tuntuivat tutuilta, koska samaa tehdään työssäkin, mutta koulutus antoi turvallisen ympäristön testata, oppia ja katsoa asioita toisten näkökulmasta.
Mia näkee Kiinkon koulutusten vahvuuden olevan siinä, että teoria nivoutuu suoraan omaan arkeen ja konkreettisista case-esimerkeistä saa toimintamalleja käytännön tilanteiden ratkomiseen.
’’Kouluttajien tapausesimerkit ja sisältö ovat opettaneet sellaista, mikä ei omassa arkityössä tulisi esiin.’’
Esimerkiksi verotukselliset ja lainsäädännölliset näkökulmat, kiinteistöjen tarkastelu tuottavana omaisuutena sekä syvällisempi talousosaaminen kiinteistöjen näkökulmasta ovat avanneet Mialle uusia tapoja ymmärtää ja perustella ratkaisuja. Verkostoituminen muiden alan toimijoiden kanssa on täydentänyt oppimista, ja parhaat oivallukset ovat usein syntyneet juuri keskusteluissa ja kokemusten jakamisessa.
Suositukset kollegoille ja asiantuntijoille
Mia suosittelee Kiinkon koulutuksia lämpimästi kiinteistöalan ammattilaisille, joilla on intoa kehittää omaa osaamistaan ja pysyä mukana alan muutoksissa. Sisällöissä on toimiva sekoitus teoriaa, käytäntöä ja yhteistoimintaa muiden osallistujien kanssa. Myös toteutustapa saa Mialta kiitosta.
“Koulutuksiin käytetty aika näkyy konkreettisena hyötynä omassa työssä. Kokonaisuudet on rakennettu loogisesti ja jaettu fiksusti pitkin vuotta pienempiin osiin, jolloin opiskelu on helppo sovittaa työarkeen. Myös ennakkotehtävät sitovat opit luontevasti omaan työhön.”
Tulevaisuudessa Miaa kiinnostaa vielä Kiinteistöliiketoiminnan johtamisen koulutusohjelma PGP, sitten kun sille tulee sopiva hetki.