NSB 2026 kokosi 250 kansainvälistä rakennusfysiikan tutkijaa ja asiantuntijaa Tampereelle

15.6.2026

Kiinko järjesti yhdessä Tampereen yliopiston rakennusfysiikan tutkimusryhmän kanssa kansainvälisen NSB 2026 -konferenssin Tampereella 8.–10.6.2026. Tapahtuma kokosi yhteen 250 rakennusfysiikan asiantuntijaa, tutkijaa ja alan ammattilaista eri puolilta maailmaa. Konferenssi tarjosi ajankohtaista tutkimustietoa, inspiroivia puheenvuoroja ja keskustelua rakennusfysiikan tulevaisuudesta.

Kiinko järjesti yhdessä Tampereen yliopiston rakennusfysiikan tutkimusryhmän kanssa NSB 2026 – the 14th Nordic Symposium on Building Physics -konferenssin Tampereella 8.–10.6.2026.
 

OP4_0591

NSB 2026 osallistujat

Kolmen päivän aikana konferenssi kokosi yhteen rakennusfysiikan asiantuntijoita, tutkijoita ja alan ammattilaisia eri puolilta maailmaa. Konferenssiin osallistui 250 osallistujaa, ja ohjelmassa kuultiin inspiroivia keynote-puheenvuoroja, ajankohtaisia tutkimuspaperien esityksiä sekä käytiin arvokkaita keskusteluja rakennusfysiikan tulevaisuudesta ja ilmastonmuutoksen vaikutuksista rakennettuun ympäristöön.
 
NSB 2026 näytti, miten Kiinkon, Tampereen yliopiston ja yrityskumppaneiden välinen vahva yhteistyö, laadukas sisältö ja ammattimainen tapahtumatoteutus rakentavat onnistuneen kansainvälisen konferenssin.

OP4_0436

Kiinkon työryhmä

Konferenssilla on pitkä historia

NSB on järjestetty vuodesta 1987 lähtien kolmen vuoden välein, ja se on maailman pitkäikäisin rakennusfysiikkaan keskittyvä konferenssi. Vaikka konferenssin juuret ovat Pohjoismaissa, osallistujia ja asiantuntijoita saapuu nykyisin laajasti eri puolilta maailmaa.

Vuonna 2026 Kiinko oli ensimmäistä kertaa mukana järjestämässä konferenssia yhdessä Tampereen yliopiston rakennusfysiikan tutkimusryhmän kanssa. Seuraavan kerran konferenssi järjestetään vuonna 2029 Göteborgissa.